تا پایان دولت سیزدهم در تأمین کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی خودکفا می شویم:

وزیر نفت با اشاره به اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی توجه مطلوبی به موضوع تکمیل زنجیره ارزش داشته است، افزود: تا پایان دولت سیزدهم در تأمین کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی خودکفا می شویم.
جواد اوجی، وزیر نفت صبح امروز (سه‌شنبه، هفتم دی‌ماه) پس از آیین گرامیداشت روز صنعت پتروشیمی و بازدید از  شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی مرکز تهران در جمع خبرنگاران با تبریک این روز به همه فعالان صنعت پتروشیمی اظهار کرد: صنعت پتروشیمی امسال کمک شایانی به درآمد ارزی کشور داشته است به طوری‌که از ابتدای امسال تاکنون ۹ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به سامانه نیما واریز شده است.
وی با اشاره به اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی توجه مطلوبی به موضوع تکمیل زنجیره ارزش داشته است، افزود: امروز به من قول داده شد که تا پایان دولت سیزدهم در تأمین کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی به همت شرکت‌های پژوهشی و دانش‌بنیان و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی خودکفا شویم.
وزیر نفت با بیان اینکه سهم ایران از تجارت جهانی صنعت پتروشیمی به مقداری نیست که مورد رضایت ما باشد، ادامه داد: ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی‌ها در دولت، وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای صنایع مادر و زنجیره صنایع تکمیلی به‌طور حتم در کنار طرح‌های پتروشیمی در حال اجرا و نیز طرح‌های جدید، زنجیره صنایع تکمیلی نیز رقم خواهد خورد که این همان اقتصاد مقاومتی مورد نظر است.
اوجی به ارزش افزوده بالا، سرمایه‌گذاری پایین و ریسک کم و فراهم بودن دانش فنی صنایع تکمیلی اشاره کرد و گفت: این نوع طرح‌ها را می‌توان در مناطق کم‌برخوردار اجرا کرد.
1400/10/08

 

جایی بهتر از سرمایه گذاری در طرح های تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی نیست:

وزیر نفت با بیان اینکه جلوگیری از خام‌فروشی راهی جز توسعه صنعت پتروشیمی ندارد، گفت: جایی بهتر از صنعت پتروشیمی برای سرمایه‌گذاری نیست و طرح‌های تکمیل زنجیره، ارزشمند است.

به گزارش روابط عمومی ، جواد اوجی امروز (سه‌شنبه، هفتم دی‌ماه) در آیین گرامیداشت روز صنعت پتروشیمی با بیان اینکه امروز امید و دلگرمی بزرگی در بازدید از توانمندی‌های مجموعه شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در من ایجاد شد و صنایع پتروشیمی به پشتوانه همین مراکز علمی و پژوهشی فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: مواد خام در مجتمع‌های پتروشیمی به محصولات متنوع تبدیل می‌شوند که خود نماد جلوگیری از خام‌فروشی است.
وی با اشاره به اینکه ۶۷ واحد پتروشیمی در کشور فعال است که محصولات باارزش تولید می‌کنند، افزود: پتروشیمی‌ها از ابتدای سال تاکنون ۹ میلیارد دلار به سامانه نیما عرضه کردند و برآورد می‌شود تا پایان سال این رقم به ۱۲ میلیارد دلار برسد.
وزیر نفت با بیان اینکه تقاضای محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی روندی خیره‌کننده دارد و هرچه در این صنعت سرمایه‌گذاری کنیم، باز هم کم است، اظهار کرد: جایی بهتر از سرمایه گذاری در طرح های تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی نیست.
اوجی با یادآوری اینکه ۱۵ هزار واحد صنعتی در کشور از خوراک واحدهای پتروشیمی استفاده می‌کنند، ادامه داد: امروز حدود ۸۰ میلیون مترمکعب در صنعت پتروشیمی صرف سوخت و خوراک می‌شود که محصولات با ارزش تولید می‌کنند و از سوی دیگر روزانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب در بخش خانگی مصرف می‌شود.
وی با بیان اینکه امسال در لایحه بودجه ۱۴۰۱ تدابیری اندیشه شده که قیمت خوراک را بشود ثابت دید و سرمایه‌گذار آسوده‌خاطر باشد، تصریح کرد: محصولات پتروشیمی کمتر دچار آسیب‌های تحریم شده است.
67 واحد فعال پتروشیمی در کشور
وزیر نفت با بیان اینکه امروز امید و دلگرمی بزرگی در بازدید از توانمندی‌های مجموعه شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در من ایجاد شد و دستاوردها و توانمندی‌ها این مرکز و نخبگان آن مایه افتخار کشور است، اظهار کرد: صنعت پتروشیمی امروز نه تنها در ایران بلکه در جهان دارای اهمیت زیادی است.
اوجی با اشاره به اینکه بخش عمده صادرات در صنعت نفت اعم از نفت خام، میعانات گازی و بخشی از محصولات پتروشیمی به‌صورت خام انجام می‌شود، افزود: با وجود چنین مراکزی بخشی از نفت و میعانات گازی در واحدهای پتروشیمی به محصول پتروشیمی تبدیل می‌شود که بیشتر واحدهای صنایع کشور به آن نیاز دارند و به نوعی جلوگیری از خام فروشی است.
وی ادامه داد: نفت و گازی که ما صادر می‌کنیم در کشورهای دیگر در واحدهای پتروشیمی و زنجیره آن تبدیل به کالاهای ارزشمند می‌شود و با چند برابر قیمت آن را به خودمان می‌فروشند.
وزیر نفت به توسعه صنعت پتروشیمی در کشور اشاره کرد و با بیان اینکه ظرفیت کنونی سالانه محصولات پتروشیمی که بیش از ۹۰ میلیون تن است بخش اعظم نیازهای کشور را برطرف می‌کند، تصریح کرد: صنایع پتروشیمی به پشتوانه همین مراکز علمی و پژوهشی در حال فعالیت هستند.
اوجی با یادآوری اینکه هم اکنون ۶۷ واحد پتروشیمی در کشور فعال است و محصولات با ارزش تولید می‌کنند و هدف اصلی هم همین است که جلو خام فروشی در کشور را بگیریم، تأکید کرد: جلوگیری از خام‌فروشی راهی جز توسعه صنعت پتروشیمی ندارد.
وی با بیان اینکه تقاضای محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی روند خیره‌کننده دارد و پیش‌بینی شده است این روند رشد تا سال ۲۰۴۰ میلادی به ۱۶۰ درصد هم برسد، اظهار کرد: تقاضا در دیگر بخش‌های هیدروکربوری (نفت خام و میعانات گازی) یک تا دو درصد پیش‌بینی شده است بنابراین هر اندازه در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری کنیم، کم است.
آسیب اندک پتروشیمی‌ها از تحریم‌
وزیر نفت با اشاره به اینکه سرمایه‌گذار به‌دنبال جای مطمئن، کم‌ریسک، سودآور و تأمین خوراک پایدار برای سرمایه‌گذاری است، تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده مشخص شد که هیچ جا مناسبت‌تر از صنعت پتروشیمی برای سرمایه گذاری نیست زیرا ارزش افزوده بالایی دارد.
اوجی بر ضرورت تکمیل زنجیره ارزش در پتروشیمی تأکید کرد و با بیان اینکه افزون بر صادرات پتروشیمی، باید محصولات میانی پتروشیمی به کالاهای تکمیلی تبدیل شوند، افزود: نزدیک به ۱۵ هزار واحد صنعتی از خوراک پتروشیمی‌ها استفاده می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه ایران ۳۴ هزار میلیارد مترمکعب ذخایر گازی قابل برداشت دارد، ادامه داد: خوراک بیش از ۵۰ درصد پتروشیمی‌ها گاز است و امروز پتروشیمی‌ها روزانه ۷۰ تا ۸۰ میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌کنند که بخشی از آن به‌عنوان خوراک و بخشی هم برای تأمین سوخت استفاده می‌شود.
وزیر نفت تأکید کرد: تبدیل گاز به محصولات پتروشیمی مصداق اجرای اقتصاد مقاومتی است و هر چقدر بتوانیم در این زمینه حرکت کنیم به اشتغالزایی و درآمدزایی کمک خواهیم کرد، ضمن اینکه محصولات پتروشیمی کمترین آسیب را از تحریم‌ها دیده است.
تزریق به سامانه نیما تا پایان سال، ۱۲ میلیارد دلار
اوجی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون شرکت‌های پتروشیمی با وجود شرایط سخت و تحریم نزدیک ۹ میلیارد دلار به سامانه نیما عرضه کردند و برآورد می‌شود تا پایان سال این رقم به ۱۲ میلیارد دلار برسد، اظهار کرد: به جرأت می‌گویم این مقدار تنه به تنه درآمدهای حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی حرکت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در فصل سرما روزانه نزدیک به ۶۰۰ میلیون متر مکعب گاز در بخش خانگی، تجاری و برای گرمایش اختصاص می‌یابد و تنها ۷۰ میلیون متر مکعب برای پتروشیمی که ارزآوری بالایی دارد در نظر گرفته می‌شود، گفت: این در حالی است که در بخش خانگی به‌دلیل بهینه مصرف نشدن هدر می‌رود.
نسل‌های آینده ما را نمی بخشند
وزیر نفت ادامه داد: نسل‌های آینده ما را نمی‌بخشند که گاز را از میدانی مانند پارس‌جنوبی که هدیه خداوند است برداشت می‌کردیم و آن را به جای ایجاد ارزش افزوده، برای گرمایش می‌سوزاندیم، هیچ جای دنیا چنین اتفاقی نمی‌افتد.
اوجی با بیان اینکه باید با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، گاز را به سمت صنایع و تبدیل به ارزش‌افزوده هدایت کنیم، تصریح کرد: یک پتروشیمی اوره و آمونیاکی با تولید یک میلیون و ۶۸۰ هزار تن در سال با یک خط لوله ۶ یا ۸ اینچ و روزانه ۴ میلیون متر مکعب گاز چقدر ارزش افزوده بالایی ایجاد می‌کند؟ در صنایع تکمیلی و پایین‌دستی اشتغال و درآمد بیشتر هم می‌شود.
وی گفت: به امید روزی که نمودار مصرف گاز نزولی باشد، هر چند در سال‌های اخیر رشد ۱۰ تا ۱۲ درصدی مصرف گاز داشتیم و مجبور شدیم در فصول سرد، گازرسانی صنایع را محدود کنیم و آن را به بخش خانگی تزریق کنیم.
تولید سنتی را کنار بگذاریم
وزیر نفت به لایحه بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ تدابیری اندیشیده است که قیمت خوراک ثابت باشد تا سرمایه‌گذار مطمئن باشد، امیدواریم لایحه تصویب شود و سرمایه‌گذارانی که در این حوزه سرمایه‌گذاری می کنند آسوده‌خاطر باشند.
اوجی با بیان اینکه سیاست دولت و وزارت نفت حمایت همه‌جانبه از صنعت پتروشیمی و مراکز علمی و پژوهشی است، اظهار کرد: تأکید می‌کنم که به‌طور حتم در واگذاری طرح‌ها، زنجیره‌اش هم فعال شود و به علاقه‌مندان سرمایه‌گذاری در این صنعت اعلام می‌کنم که به‌طور حتم پس از فعال شدن در بخش مادر این صنعت، در بخش پایین‌دست هم حضور داشته باشند.
وی بر ضرورت تکمیل زنجیره تأکید کرد و گفت: تا پایان دولت سیزدهم همه کاتالیست‌های صنعت پتروشیمی از سوی این شرکت یا از سوی شرکت‌های پژوهشی و دانش‌بنیان ایرانی، بومی‌سازی می‌شود.
وزیر نفت در پایان ضمن قدردانی از تمام کارکنان و نخبگان شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی گفت: اگر قرار است در صنعت نفت تحولی رخ دهد باید به علم، دانش و فناوری روزآمد دنیا روی بیاوریم و تولید سنتی را کنار بگذاریم، ۱۰۰ سال از عمر صنعت نفت گذشته است، بسیاری از کشورها با ذخایر کمتر از ایران تولید و درآمد ارزی بیشتری دارند و از دانش، تولید ثروت می‌کنند، امیدواریم روزی برسد که ایران نیز از دانش تولید ثروت کند.

1400/10/08

 

 

دستگاه ها، صنعتگران و سرمایه گذارانی که می‌توانند صنعت پتروشیمی را یاری کنند وارد میدان شوند:

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آستانه هشتم دی؛ روز صنعت پتروشیمی گفت: از همه دستگاه‌هایی که می‌توانند ما را یاری کنند از جمله صنعتگران، فعالان و سرمایه‌گذاران تقاضا دارم وقت بگذارند و این بخش را یاری و کمک کنند تا برنامه‌های خوبی که در این صنعت تدوین شده است، به سرانجام برسد.

به گزارش روابط عمومی ، مرتضی شاهمیرزایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی امروز سه‌شنبه (هفتم دی‌ماه) در آیین گرامیداشت روز صنعت پتروشیمی با تبریک و خداقوت به کارکنان خانواده بزرگ صنعت پتروشیمی با بیان اینکه کشورهایی که گام‌های بلندی برای پیشرفت خود برداشته‌اند همگی به‌وسیله نیروهای متخصص، عالم و دانشمند بوده است، گفت: به‌عنوان فرد کوچکی از صنعت پتروشیمی در همین جا قول می‌دهم با همه وجود در کنار شما صنعتگران پتروشیمی باشم.

وی پتروشیمی را صنعتی پیشران، ارزش‌آفرین و اشتغال‌زا دانست که به‌نوعی بخش‌های دیگر را یاری می‌کند و افزود: از همه دستگاه‌هایی که می‌توانند ما را یاری کنند از جمله صنعتگران، فعالان و سرمایه‌گذاران تقاضا دارم وقت بگذارند و این بخش را یاری و کمک کنند تا برنامه‌های خوبی که در این صنعت تدوین شده است به سرانجام برسد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: حدود ۷۰ طرح در این صنعت در حال اجرا داریم که ارزش آنها حدود ۱۰۵ تا ۱۰۶ میلیارد دلار است و با کمک شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانیم این برنامه‌ها را به پیش ببریم.

وی عنوان کرد: ما باید از درون جوششی را از خود نشان دهیم زیرا از بیرون آن کمکی که توقع هست وجود ندارد و هر جایی هم که کاری انجام شده از روی عزت نفس و ابتکار عمل شما دانشمندان و متخصصان بوده است.

شاهمیرزایی با اشاره به اینکه قرار است ۵۰ میلیون تن به ظرفیت تولید پتروشیمی تا چند سال آینده افزوده شود، گفت: می‌توانیم حساب کنیم که از طریق بخش بالادست و پایین‌دست و زنجیره ارزش و آخرین نقطه‌ای که بیشتر وزارت صمت (صنعت، تجارت و معدن) راهبری آنها را به‌عهده دارد می‌توانیم اتفاق شگرفی را در این کشور رقم زنیم و این جهاد علمی، اقتصادی و اشتغال برای آیندگان اثربخش خواهد بود و می‌توانیم در دنیا سربلند باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: از همه جوانانی که در این صنعت فعال هستند به‌ویژه دانشجویان، محققان و پژوهشگران درخواست می‌کنم با همه وجود به این صنعت کمک کنند و به یاری ما بیایند، همچنین همه افرادی را که در دور و نزدیک کشور برای این صنعت فعالیت کنند دعوت می‌کنم وارد میدان شوند. از سرمایه‌گذاران و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌خواهم به‌صورت عملیاتی وارد این صنعت شوند.

وی عنوان کرد: وزیر نفت اشراف خوبی بر حوزه‌های عملیاتی و تخصصی دارد، از این رو از ایشان می‌خواهم به‌صورت همه‌جانبه از صنعت پتروشیمی حمایت کنند.

حمایت همه‌جانبه از سرمایه‌گذاران

شاهمیرزایی با تشویق علاقمندان به سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی اظهار کرد: سرمایه‌گذارانی که به‌دنبال مجوز هستند و یا موافقت‌های اصولی دریافت کرده‌اند به جد بیایند و مجوزهایشان را به برنامه و طرح تبدیل کنند، شرکت ملی صنایع پتروشیمی آمادگی دارد در هر موردی که لازم باشد، سرمایه‌گذاران را حمایت کند.

وی با تأکید بر اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ارباب نیست، این شرکت و همکاران و متخصصان آن خدمتگزار این صنعت باید باشند، افزود: همکاران بنده کمک حال سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان، طراحان، واحدها پژوهشی و همه فعالان این حوزه هستند و وظیفه دارند که موانع شما را از پیش پای شما بردارند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: این شرکت توقع دارد که علاقه‌مندانی که تمایل به اجرای پروژه‌های بزرگ در این صنعت دارند به توصیه‌های متخصصان شرکت ملی صنایع پتروشیمی توجه کنند، صنایع آب‌بر و انرژی‌بر باید در مناطقی احداث شوند که زیرساخت‌های آن فراهم باشد.

کارگران؛ سرمایه‌های اصلی صنعت

شاهمیرزایی با تأکید بر اینکه همه کارگران و زحمتکشان و همه کسانی که با ظاهر در سطوح انتهایی صنعت پتروشیمی در حال فعالیت هستند، سرمایه‌های اصلی این صنعت هستند، گفت: مدیران، خدمتگزار شما هستند تا شما رسالت و وظیفه اصلی را در این صنعت انجام دهید.

وی با بیان اینکه بیشترین واگذاری‌ها پس ازابلاغ قانون اصل ۴۴ در بخش صنعت پتروشیمی انجام شده است، افزود: شرکت ملی صنعت پتروشیمی نیز از مأموریت اولیه خود برای اجرای طرح‌های پتروشیمی خارج شده است و در دوره تنظیم‌گری و توسعه‌ای و راهبری کلان قرار دارد بنابراین لازم است که سازوکارهای دوره کنونی متناسب با مأموریت‌های کنونی اصلاح شود.

نسخه اولیه اساسنامه جدید آماده شد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه نسخه اولیه اساسنامه جدید این شرکت آماده شده است که لازم است مراحل تصویب‌خواهی را در وزارت‌خانه طی کند تا سرانجام در مجلس تصویب شود و بتوانیم جایگاه کنونی قانونی واقعی خود را در این صنعت تعریف کنیم.

شاهمیرزایی بر پایبندی واحدهای پتروشیمی بر تعهد تأمین خوراک صنایع پایین دست تأکید کرد و افزود: مجتمع‌های پتروشیمی متناسب به توصیه‌ها و دستورعمل‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی پایبند باشند تا با یک نظم منطقی، همکاری بخش‌های خصوصی این صنعت به درستی تعریف و انجام شود.

وی، ظرفیت سالانه صنعت پتروشیمی را در حال حاضر ۹۰ میلیون تن اعلام کرد و ادامه داد: به‌طور میانگین حدود ۷۵ درصد از این ظرفیت فعال است که نیاز است تنظیم‌گری لازم از سوی همکاران بنده در شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام شود تا رفتار منطقی در این صنعت حاکم شود.

1400/10/08

اشتغال بیش از ۸۰ درصدی نیروهای بومی در پتروشیمی اسلام آباد:

روابط عمومی پتروشیمی اسلام آباد غرب طی اطلاعیه اعلام کرد :بکار گیری نیروهای پیمانکاری مطابق طرح طبقه بندی مشاغل وزارت نفت ، در دست انجام است و به ترتیب بر اساس واجدین شرایط شهرستان اسلام آباد غرب و در اولویت بعدی استان کرمانشاه اقدام می شود.
به نقل از روابط عمومی پتروشیمی اسلام آباد غرب؛  در حال حاضر ۲۹۲ نفر در سایت پتروشیمی اسلام آباد غرب مشغول بکار هستند که مطابق شماره ملی و محل تولد شناسنامه ، ۷۰ درصد نیروها ، بومی شهرستان اسلام آباد غرب و در مجموع   ۸۳ درصد بومی استان کرمانشاه می باشد .
با توجه به اینکه طرح ملی زنجیره پروپیلن بر پایه دانش فنی ایرانی است و انتخاب پیمانکاران بر اساس مقررات سازمان برنامه و بودجه و آیین نامه کمیسیون معاملات دولتی صورت می پذیرد شرکتهای صاحب صلاحیت کشوری بکار گرفته می شوند و طبیعی است که از کادر مدیریت خود در پروژه ها استفاده نمایند لذا کمتر از ۱۷ درصد کادر مدیریتی غیر بومی در سایت پتروشیمی اسلام آباد غرب حضور دارند .
لازم بذکر است که شرایط بکار گیری فوق صرفا مربوط به دوره طرح می باشد و ضوابط بکار گیری نیروی انسانی در  دوران بهره برداری  ، از طریق آزمون و مطابق مقررات مربوطه انجام خواهد شد.

1400/09/28

 

پیشرفت طرح GTPP اسلام آباد غرب به 6 درصد رسید:

مجری طرح GTPP اسلام آباد غرب گفت: عملیات اجرایی ساخت طرح GTPP اسلام آباد غرب به عنوان نخستین پروژه توسعه ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی پس از خصوصی سازی، به پیشرفت 6درصدی رسید.

سیدعبدالعظیم پلاسعیدی مجری طرح GTPP اسلام آباد غرب اظهار کرد: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده روند ساخت طرح زنجیره پلیمر اسلام آباد غرب از شتاب مطلوبی برخوردار است و با توجه به این که بر اساس برنامه باید به 5.8درصد پیشرفت طرح دست می یافتیم با 6درصد پیشرفت از برنامه نیز جلوتر هستیم.
وی افزود: پیشرفت تولید مدارک مهندسی این طرح ملی ، برپایه دانش شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به بیش از 40درصد رسیده است و فرایند خرید تجهیزات ایرانی طرح نیز آغاز شده و دریک ماه گذشته 1500 تن ورق مخازن متانول ازسوی سازندگان ایرانی تحویل سایت شده است.
پلا سعیدی ادامه داد: عملیات بتن ریزی فونداسیون رینگ مخازن 75 هزارمتر مکعبی طرح زنجیره ارزش تولید پلی پروپیلن از گاز طبیعی در پتروشیمی اسلام آباد غرب با حجم 1600مترمکعب به پایان رسیده است و عملیات نصب مخازن 75 هزار مترمکعبی از هفته آینده اغاز خواهد شد.
وی با بیان این که سازه های اصلی خطوط ارتباطی میان واحد ها در مرحله اجرای فونداسیون است گفت: حدود 400 مترمکعب بتون ریزی اتاق کنترل انجام شده است و روند ساخت طرح GTPP اسلام آباد با نظارت کامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حال انجام است.
مجری شرکت صنایع پتروشیمی اسلام آباد غرب اظهارکرد: قیمت مناسب، کیفیت بالا و برنامه زمان بندی منظم به عنوان 3 اصل مهم برای ساخت این طرح مورد توجه ویژه ای قرار دارد.
وی با اشاره به استفاده از نیروهای بومی برای ساخت این طرح گفت: بیش از300 نفردر سایت اسلام اباد غرب مشغول به کار هستند که 90درصد آنها از نیروهای بومی استان کرمانشاه و شهرستان اسلام آباد غرب هستند و باید بر این نکته تاکید کرد که از زمان شروع طرح تاکنون 471.466 نفر ساعت کار بدون حادثه به ثبت رسیده است.

1400/09/24

 

بازدید آقای محمدی نژاد مدیر عامل محترم بانک تجارت استان کرمانشاه و آقای مهندس بساق زاده عضو محترم هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی از طرح زنجیره ارزش پروپیلن اسلام آباد غرب:

آقای مهندس بساق زاده عضو محترم هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی از روند پیشرفت طرح زنجیره ارزش پروپیلن اسلام آباد غرب بازدید نمودند .در این بازدید آقای مهندس پلاسعیدی مدیر عامل محترم پتروشیمی اسلام آباد غرب ، روند پیشرفت طرح زنجیره ارزش تولید پروپیلن از گاز طبیعی را تشریح نموده و اعلام نمودند با گذشت ۸ ماه از صدور مجوز اجرای طرح دانش بنیان اسلام آباد غرب و با همت پژوهشگران شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و متخصصین ایرانی ، مهندسی طرح رو به  اتمام است و بزودی در بخشی از جبهه های کاری وارد مرحله نصب می شویم .
آقای مهندس بساق زاده نیز ضمن مثبت ارزیابی کردن اقدامات انجام شده از دست اندر کاران پروژه تشکر نمودند .
همچنین آقای محمدی نژاد زمینه های همکاری بانک تجارت استان را تشریح نمودند .

1400/08/12

بازدید دکتر حسن عزیزی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه از روند اجرایی پتروشیمی  در اسلام آباد غرب:

حسن عزیزی در سفربه شهرستان اسلام آبادغرب از روند اجرای طرح توسعه ای نفت و گاز استان بازدید و در جریان عملیات بتن ریزی مخازن ٧۵ هزار متر مکعبی طرح GTPP (پتروشیمی اسلام آباد غرب) قرار گرفت.

◇ مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در گفتگو با مدیر عامل این مجموعه به عنوان پتروشیمی چهارم استان کرمانشاه، اظهار نمود: پتروشیمی اسلام آباد یکی از پروژه‌های مهم و اشتغال زای استان است و همواره جزء مطالبات اصلی مردم و مسئولین شهرستان اسلام آباد غرب بود‌ه است.

◇ حسن عزیزی ضمن تقدیر از تلاش های شبانه روزی و جهادی مدیر عامل و کارکنان مجموعه پتروشیمی اسلام آباد غرب، ادامه داد: خوشبختانه از پیشرفت بسیار خوبی برخوردار است و مطابق برنامه در حال ساخت و ساز می باشد.

مهندس پلاسعیدی مدیر عامل پتروشیمی اسلام آباد غرب در این دیدار و گفتگو، با اشاره به اینکه در این مجتمع در حال حاضر ۲۰۰ کارگر مشغول فعالیت هستند، گفت: ۹۰ درصد نیروهای استخدامی در این مجتمع از نیروهای بومی منطقه هستند.

◇ مدیر عامل پترو شیمی اسلام آباد غرب در ادامه این گفتگو ضمن ارائه گزارشی از روند عملیات اجرایی ساخت پروژه گفت: تولید فاز اول پتروشیمی به محصول بسیار ارزشمند پروپیلن اختصاص دارد و تاکنون دو سرمایه‌گذار برای راه اندازی واحدهای پایین دست این مجموعه، مراجعه کرده‌اند.

◇ پلاسعیدی از پیگیری اجرای فاز دوم پروژه پتروشیمی و راه اندازی آن خبر داد و گفت: فاز دوم به تولید پلی پروپیلن اختصاص دارد که از ارزش افزوده بسیار بیشتری برخوردار است و در پایین دست آن نیز پروژه های با ظرفیت اشتغال زایی بسیار بالایی شکل خواهد گرفت‌.

◇ پتروشیمی اسلام آباد غرب دومین طرح بزرگ در دست اجرای شهرستان است که بعد از سال ها تلاش مسوولان به مرحله اجرا رسیده که با حضور استاندار کرمانشاه عملیات بتن ریزی مخازن ٧۵ هزار متر مکعبی آن آغاز شد.

◇ برای راه اندازی این پروژه ۵۴۵ میلیون دلاری برآورد شده است و تا حالا یک هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان در پروژه هزینه و بسیاری از قطعات نیز خریداری شده است.  

◇ این پروژه نقطه عطفی در صنعت نفت و گاز در استان کرمانشاه است و به عنوان یک پروژه توسعه ای بسیار بزرگ ثمرات بسیار خوبی برای اسلام آباد غرب و منطقه خواهد داشت.

◇  قابل ذکر است: عملیات اجرایی طرح پتروشیمی اسلام آبادغرب در بهمن ماه سال ١٣٩٩ به عنوان نخستین طرح تولید پلی پروپیلن از گاز طبیعی در کشور آغاز شد و یکی از ۱۵ پروژه طرح توسعه ای ۷۳ هزار میلیارد تومانی نفت و گاز استان کرمانشاه است.

1400/07/19

سفر استاندار کرمانشاه به اسلام آباد غرب:

 

  استاندار کرمانشاه در سفر به اسلام آباد غرب از روند اجرایی طرح دانش بنیان تولید پروپیلن از گاز طبیعی پتروشیمی اسلام آباد غرب بازدید کردند و در جریان عملیات بتن ریزی  مخازن 75هزار متر مکعبی طرح GTPP اسلام آباد غرب قرار گرفتند.

استاندار محترم کرمانشاه در این بازدید ضمن تقدیر از روند مطلوب انجام کارها ، از پیگیری جهادی و تلاش شبانه روزی آقای مهندس پلاسعیدی مدیرعامل پتروشیمی اسلام آباد غرب، آقای حیدری فرماندار اسلام آباد غرب و حمایت و پشتیبانی مسیولین استانی و شهرستان تشکر نمودند .

1400/07/18

استاندار کرمانشاه:

اجرای پروژه GTPP نقطه عطف صنعت نفت در اسلام آباد غرب است

استاندار کرمانشاه گفت: اجرای طرح تولید پلی پروپیلن از گاز طبیعی در پتروشیمی اسلام آباد غرب, نقطه عطف شکوفایی صنعت نقت و‌گاز در این منطقه کشور است.

به گزارش روابط عمومی، هوشنگ بازوند  استاندار کرمانشاه امروز یکشنبه (۱۸ مهرماه) در بازدید از روند اجرای طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب ضمن تشکر و قدردانی از عوامل اجرای این طرح ملی و ارزشمند, اظهارکرد: کاری که شما در این منطقه از کشور انجام می دهید,بسیار مهم و ارزشمند است و می تواند توسعه بسیاری را برای منطقه اسلام آباد غرب و استان کرمانشاه در پی داشته باشد.

بازوند با ابراز خشنودی از تهیه و ابلاغ سند راهبردی پتروشیمی اظهار کرد: تهیه این سند و ابلاغ آن بسیار ارزشمند و امیدوارم مهندس اوجی وزیر محترم نفت نیز بدان اهتمام ورزند و پیگیر آن باشند.

وی گفت: استانداری همچنین مدیران اجرایی استان برای به ثمر نشستن طرح ارزشمند تولید پلی پروپیلن به عنوان یک زنجیره ارزش, نهایت همکاری را با عوامل اجرای طرح خواهند داشت.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد:  این طرح می تواند تحول جدی را در امر اشتغال زایی منطقه و استان کرمانشاه  به دنبال داشته باشد.

اشتغال بیش از 400 نفر در پروژه اسلام آباد غرب/ 240 بومی

در جریان این بازدید مهندس پلاسعیدی مدیر عامل شرکت پتروشیمی اسلام آباد غرب نیز در توضیح روند اجرای طرح تولید پلی پروپیلن در این واحد صنعتی گفت: این طرح با تخصیص اعتباری بالغ بر ۵۴۵ میلیون دلار در دست اجراست و تاکنون افزون بر یک هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است.
وی با تاکید بر این که این طرح ۱۰۰ درصد ایرانی است, تصریح کرد: در اجرای طرح یاد شده از نیروهای بومی استان کرمانشاه بهره گرفته شده است و این مهم تا زمان بهره برداری ادامه خواهد داشت.
وی افزود: هم اکنون بیش از ۴۰۰ نفر در کل طرح مشغول به کار هستند که ۲۴۰ نفر آن در بخش اجرایی در سایت مشغول به کار هستند که از این تعداد 90 درصد نیروهای بومی استان کرمانشاه و شهرستان اسلام آباد غرب می باشند.

1400/07/18

عملیات بتن ریزی مخازن 75 هزار متر مکعبی طرح GTPP اسلام آباد غرب آغاز شد

 

عملیات بتن ریزی فونداسیون رینگ مخازن 75 هزارمتر مکعبی طرح زنجیره ارزش تولید پلی پروپیلن از گاز طبیعی در پتروشیمی اسلام آباد غرب آغاز شد.

 

به گزارش روابط عمومی، سیدعبدالعظیم پلاسعیدی مدیر عامل پتروشیمی اسلام آباد غرب اظهار کرد: تنها پس از گذشت چهار ماه از انعقاد قرارداد  EPCC   پتروشیمی اسلام آباد غرب، عملیات بتن ریزی فونداسیون رینگ مخازن 75 هزارمتر مکعبی طرح زنجیره ارزش تولید پلی پروپیلن از گاز طبیعی در پتروشیمی اسلام آباد غرب آغاز شد.

وی افزود: بلافاصله پس از انعقاد قرارداد تجهیز کارگاه با پیمانکار اجرایی در سایت انجام شد و پس از خاکبرداری و آرماتوربندی مخازن به میزان 400 تن، بتن ریزی مخازن به میزان 1600 متر مکعب از امروز آغاز می شود .

به گفته مدیر عامل شرکت پتروشیمی اسلام آباد غرب، هم اکنون انکربولت های فونداسیون مخازن وارد سایت شده پیمانکار حفاظت کاتدیک و پیمانکار نصب ورق های مخازن انتخاب شده و بالغ بر 1100 تن از ورق های مخازن تحویل به سایت شده است و طبق برنامه نصب می شود همچنین، نقشه های فونداسیون اتاق کنترل و برق واحدهای فرایندی و خاکبرداری فونداسیون پایپ رک اصلی مجتمع آغاز شده است.

پلاسعیدی خاطر نشان کرد: طرح دانش بنیان تولید پلی پروپیلن از گاز طبیعی که برای اولین بار و با بکار گیری دانش فنی ایرانی در شهرستان اسلام آباد غرب در دست احداث است توسط پژوهشگران شرکت پژوهش و فناوری توسعه یافته است و در حال حاضر حدود 240 نفر در این طرح ملی مشغول بکار می باشند که حدود 90 درصد از نیرو های انسانی بومی استان کرمانشاه وشهرستان اسلام آباد غرب هستند.

 

GTPP اسلام آباد غرب در سال 1403 به بهره برداری می رسد:

پیش از این، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران اظهار کرده بود: پروژه GTPP اسلام آباد غرب به عنوان اولین پروژه توسعه ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی پس از خصوصی سازی، در سال 1403به بهره برداری می رسد.

بهزاد محمدی افزود: پروژه GTPP اسلام آباد، نخستین پروژه ملی در صنعت پتروشیمی است که زنجیره آن از مسیر گاز طبیعی به پروپیلن و پلی پروپیلن توسعه پیدا می کند و از این لحاظ یک مگا پروژه محسوب می شود.

وی حجم سرمایه گذاری این طرح را 545 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: دانش فنی این پروژه طی سالیان متمادی و با تلاش پژوهشگران ایرانی در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسعه داده شده است.

 

1400/07/14

 

 

بازدید سردار مطیعی معاون انرژی سازمان پدافند غیر عامل کشور از پتروشیمی اسلام آباد غرب:

 

به گزارش روابط عمومی شرکت پتروشیمی اسلام آباد غرب ، سردار مطیعی معاون انرژی سازمان پدافند غیر عامل کشور بهمراه جناب آقای حیدری فرماندارشهرستان اسلام آباد غرب ، سرهنگ سلطانقلی فرمانده سپاه پاسداران اسلام آباد غرب و دکتر قربانی معاون مدیر کل پدافند غیر عامل استان کرمانشاه وهیئت همراه در دیدار با مهندس پلاسعیدی مدیر عامل پتروشیمی اسلام آباد غرب ، الزامات پدافند غیر عامل در طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب را مورد بررسی قرار دادند .
در این جلسه که آقای دکتر ملکشاهی مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی زاگرس هم حضور داشتند ملاحظات پدافند غیر عامل ، حفاظت فیزیکی ، تهدیدات و زیر ساختها مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
مدیر عامل پتروشیمی اسلام آباد غرب ، آخرین وضعیت اجرایی طرح و اهمیت طرح بومی وملی دانش بنیان GTPP و مزایای آن از جمله تکمیل زنجیره ارزش را تشریح نمودند و گزارشی از اقدامات انجام شده در طرح جهت مواجه با تهدیدات را ارائه نمودند .
سردار مطیعی نیز ضمن مثبت ارزیابی نمودن اقدامات انجام شده بر ارتقای سطح حفاظت فیزیکی و آمادگی حراست پتروشیمی اسلام آباد غرب جهت مقابله با تهدیدات با هماهنگی فرمانداری وسپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید نمودند .

1400/06/23

 

بازدید ویژه امام جمعه محترم اسلام آباد غرب از روند کاری پتروشیمی شهرستان:

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی 

🔷 روز دوشنبه  امام جمعه محترم اسلام آباد غرب با جمعی از همراهان خود با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و پرسنل پتروشیمی اسلام آبادغرب جهت اطلاع از روند کاری روبه رشد این منطقه و پتروشیمی شهرستان، دیدار کردند.


در این دیدار توضیحات جامع و کاملی در خصوص فعالیتها،اهداف و راهبردهای این منطقه ارائه و همچنین آخرین وضعیت پیشرفت طرح مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت تا مشکلات و موانع طرح مورد شناسایی و حل شود.

🔺 ایشان خاطر نشان کرد که این طرح  یک اقدام بسیار مهم برای اشتغال پایدار در میان استان های غرب کشور به شمار می رود ودر صورت تکمیل زنجیره ارزش در سال های آتی شاهد ایجاد اشتغال های زیادی در استان کرمانشاه خواهیم بود که  از تمام توان و ظرفیت خود برای تحقق شعار سال ( تولید،پشتیبانی ها و مانع زدایی ها) به نحو احسن استفاده خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی در مورد روند کاری پتروشیمی اسلام آباد غرب افزود:

این طرح به‌عنوان افتخاری ملی و برای نخستین‌بار در صنعت پتروشیمی با به‌کارگیری دانش فنی ایرانی اجرا می‌شود و قرار است برای نخستین‌بار در صنعت پتروشیمی کشور ، محصول ارزشمند پروپیلن تولید شود که توسعه زنجیره آن به‌شدت مورد نیاز صنایع تکمیلی است.

طرح GTPP اسلام‌آباد غرب همسو با تکمیل زنجیره ارزش، در زمینی به ‌مساحت ۵۴ هکتار در منطقه ویژه اقتصادی زاگرس با دانش‌فنی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی احداث می‌شود که برای ۳۵۰۰نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در دوران ساخت اشتغال‌زایی ایجاد می‌کند.

1400/06/15